Når verden vender – vrang og omvendt #1: Eksistensens oprør

Ole Fogh Kirkeby (Performer), Henrik Kronborg Olsen (Performer)

Research output: Non-textual formSound/Visual production (digital)Communication

Abstract

Første episode i podcastserien Når verden vender – vrang og omvendt åbner med en filosofisk samtale mellem Ole Fogh Kirkeby og Henrik Kronborg Olsen.

Her åbnes der for nogle af de store eksistentielle temaer, og eksistensens oprør udfoldes som både en modstand mod præstationskulturens tomhed og en åbning mod det egentlige i menneskelivet.

Episoden dykker ned i begreber som absurditet, oprør og frihed – og skelner mellem eksistentialisme og eksistensfilosofi. Camus og Sartre bringes i dialog med antikke tænkere som Sokrates og Epiktet – og med nutidens begivenhedsfilosofi og protreptik.

Samtalen stiller spørgsmål frem for at give svar og inviterer lytteren ind i et åbent, resonant rum, hvor det absurde ikke er en afslutning – men en begyndelse til transformation.
Original languageDanish
Publication date3 Aug 2025
Place of PublicationOdense
Media of outputPodcasts
Size00:58:34
Publication statusPublished - 3 Aug 2025

Cite this