Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

”Penge er Dødsens Farlige!”: Masteropgave om pengeøkonomiens barrierer og gaveøkonomiens muligheder

Søren Rye

Studenteropgave: Masterafhandlinger

Abstract

Problemformulering:
Med ovennævnte problemfelt og betragtninger er følgende problemformulering valgt som overordnet spørgsmål:
Hvordan kan en gaveøkonomisk tilgang/perspektiver/elementer styrke indholdet af, implementeringsplanen for og den daglige drift af en national, fællesoffentlig og civilsamfundsinddragende forebyggelsesindsats?
Og det er tanken, at problemformuleringen bliver besvaret i 2 led, i to dele. En, som omhandler barriererne, og en, som omhandler de mulige løsninger/afhjælpende forhold/perspektiver.
Underspørgsmålene er følgende:
Hvilke barrierer for implementering og drift af et fællesoffentligt forebyggelsesprojekt kan identificeres, særligt med fokus på de barrierer, der udspringer - eller forstærkes af et pengesyn på organisationernes muligheder og begrænsninger?
Hvilke gaveøkonomiske perspektiver på organisationernes muligheder kan være med til at overvinde eller formindske de følger, som de ovenfor identificerede barrierer har eller kan have?
Denne todeling kommer til at gå igen i de efterfølgende afsnit omkring metode og teori, da første del hovedsageligt angår observationskraften (det at opdage udfordringer) og anden del angår handlekraften (det, vi kan gøre ved udfordringerne).

UddannelserMaster of Public Governance , (Masteruddannelse) Afsluttende afhandling
SprogDansk
Udgivelsesdato2024
Antal sider88
VejledereNiels Thyge Thygesen