Skattepligtigt dødsbo? Frivilling indbetaling af skat - Ydelse af gaver kort før arveladers død

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskning

Abstrakt

Højesteret har i SKM2021.112.HR truffet afgørelse om, at hverken frivillig indbetaling af skat eller gaver ydet kort før dødsfald skal medregnes ved opgørelse af skattepligt af dødsbo efter dødsboskattelovens § 6, stk. 1. Efter denne afgørelse synes det forholdsvis let at få planlagt et skattefrit dødsbo.
OriginalsprogDansk
ArtikelnummerSR.2022.3
TidsskriftSR-Skat
Vol/bind34
Udgave nummer1
Sider (fra-til)3-7
Antal sider5
ISSN0904-5139
StatusUdgivet - feb. 2022

Citationsformater